wtorek, 3 lipca 2012

Prywatna historia Brygady Kryzys

Dla fanów polskiej muzyki, fanów rocka prawdziwa gratka - historia Brygady Kryzys pióra (a właściwie klawiatury) Tomka Lipińskiego. Jako zachętę wklejam tu wstęp, reszta pod linkiem pisana w formie blogowej czyli początek jest na samym dole, co z resztą wyjaśnia sam autor. Polecam.


W tym roku mija 31 lat od powstania zespołu Brygada Kryzys, powstałego na gruzach dwóch konkurujących ze sobą, czołowych kapel warszawskiego undergroundu - Kryzys i Tilt. Trzydzieści lat temu Brygada Kryzys nagrała swą pierwszą płytę, od koloru okładki zwaną "czarnym albumem", przez wielu uznaną za kamień milowy w historii polskiego rocka. Nie mnie oceniać słuszność tych opinii, ale dobra to okazja do spisania ówczesnych wydarzeń, które w tle miały polską rewolucję "Solidarności" i jej koniec, sprowadzony przez stan wojenny gen. Jaruzelskiego. Spisywana przeze mnie historia jet całkowicie subiektywna i nie rości sobie pretensji do bycia wiernym, historycznym zapisem zdarzeń. To historia prywatna, obrazy zapisane w pamięci i towarzyszące im emocje. Nic więcej, nic mniej.
Historię tę będę tu publikował w odcinkach, które można czytać chronologicznie - tutaj znaczy to od dołu do góry, lub w innym, dowolnym porządku. Jej początek to gorące lato 1981 roku, Warszawa.

Prywatna historia Brygady Kryzys

ps. Na tegorocznym festiwalu Open'er w Gdyni, Brygada zagra w całości swoją debiutancką płytę tzw. "Czarną".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz